"Szeressük hazánkat, nemzetünket és szakunkat hűséggel,
egyetértéssel és összetartással."
Bedő Albert 1911

Országos Erdészeti Egyesület

Fókuszban az agrárdigitalizáció

Fókuszban az agrárdigitalizáció

A magyar mezőgazdaság jövője, a gazdák megélhetése nagymértékben attól függ, hogy a takarékos, korszerű, gazdaságosabb termelést biztosító, legkorszerűbb számítástechnikai eredményeket, különböző megoldásokat miként tudjuk átvenni, elsajátítani – mondta Fazekas Sándor az M1 és a Kossuth Rádió reggeli műsorában.

A földművelésügyi miniszter úgy fogalmazott: korszakhatárhoz érkezett a magyar agrárium. Az agrárdigitalizáció, a legkorszerűbb számítástechnikai eljárások - Amerikából indulva - elérték Európát és Magyarországon is számolni kell azzal, hogy a precíziós gazdálkodás átvétele, használata nem elodázható. Olyan számítógép-vezérelte mezőgazdasági gépek dolgoznak már sok helyen, amelyek segítik a termelőket minél gazdaságosabban, eredményesebben, jobb és megbízhatóbb minőségben termelni.  A magyar mezőgazdaság egyik kulcskérdése, hogy tudunk-e élni ezzel a lehetőséggel, tudunk-e alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez – mondta a miniszter, aki kifejtette: a számítógépes háttér, a precíziós műszerek és technológiák alkalmazása ma már egyre inkább elengedhetetlen a sikeres, gazdaságos termeléshez. Ez pedig hozzájárul ahhoz, hogy a gazdák megfelelő jövedelemhez jussanak, hogy megélhetést találjanak a magyar vidéken.

Fazekas Sándor kitért az oktatás fontosságára. Mint fogalmazott, az elkövetkező évek agrárkormányzati feladata, hogy a szakképzés, és a szaktanácsadás keretei között a szükséges információkat átadják valamennyi érintettnek. Az utóbbi évek terméseredményei azt igazolják, hogy a gazdák alkalmazkodtak az egyre szélsőségesebb időjárási viszonyokhoz is, de ebben további segítségükre lehet a precíziós gazdálkodás elterjedése – mondta az agrártárca vezetője. Egyúttal hangsúlyozta: mint ahogyan korszakhatárról beszélünk az agrárdigitalizáció kapcsán, ugyanerről van szó a támogatáspolitikában is. A mostani közös agrárpolitikát 2020-tól felváltja az új, melynek fontos feladata lesz, hogy a családi gazdaságokat tovább erősítse, hogy azokat a vidéken élő családokat hozza helyzetbe, amelyek élethivatásszerűen mezőgazdasági termeléssel foglalkoznak. Jelenleg 27 ezer családi gazdaság van Magyarországon, számukra elengedhetetlenül fontos, hogy a támogatásokat továbbra is megkapják.

Forrás: FM Sajtóiroda

Fotók: IT Business

Hírszerkesztő: Nagy László