"Szeressük hazánkat, nemzetünket és szakunkat hűséggel,
egyetértéssel és összetartással."
Bedő Albert 1911

Országos Erdészeti Egyesület

AgroFE - A mezőgazdasági erdészet oktatása Európában

AgroFE - A mezőgazdasági erdészet oktatása Európában

A mezőgazdasági erdészet (agroerdészet) európai helyzetét tekintették át március utolsó napjaiban a Debreceni Egyetem Víz-és Környezetgazdálkodási Intézete, az Alkalmazott Informatika és Logisztika Intézet valamint a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ Erdészeti Tudományos Intézetének püspökladányi szakemberei az EU Leonardo AgroFE Programjának háromnapos rendezvényén.

Magyarország ezen a területen különösen jó eredményeket ért el, hiszen az elmúlt időszakban csaknem megduplázta az alföldi erdőterületeinek a nagyságát. A mezőgazdasági erdészet egy komplex földhasználati mód, amely a hagyományos mezőgazdasági műveléshez képest 40-50 százalékkal nagyobb agroökológiai kapacitást – és ezzel járó jövedelmet is – tud biztosítani a termelőknek – tájékoztatott Tamás János, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar professzora. Hozzátette: a mezőgazdasági haszonfa-előállítás mellett olyan problémákat is lehet vele orvosolni, mint a méhlegelők területének csökkenése, a növekvő talajpusztulás, valamint a magyar szempontból különösen fontos akáckérdés. Ugyanakkor növelni lehet az egészségesebb és tisztább élelmiszer mennyiségét is ugyanazon farmterületeken.

A kétéves projekt fő célkitűzése egy innovatív képzési rendszer kidolgozása a mezőgazdasági erdészet területén a korszerű információs és kommunikációs technológiák felhasználásával.

- Az oktatási program kifejlesztése során kiemelt figyelmet fordítanak a résztvevők a legújabb agrárinformatikai és precíziós technológiai ismertek beépítésére, az eszközök oktatástechnikájának kialakítására valamint a legújabb internetes és mobil online oktatási formákra – hangsúlyozta Herdon Miklós projektvezető, a Gazdaságtudományi Kar professzora.

A programon a franciaországi vezető koordinátor mellett angol, belga, cseh, román, valamint magyar oktatási és gyakorlati szakemberek működtek együtt a munkában. A debreceni workshop mellett a vendégek bemutató oktatáson is részt vettek az Erdészeti Tudományos Intézet Püspökladányi Állomásán, amely gyakorlóhelyül is szolgál.

Forrás: Debreceni Egyetem/unideb.hu

Fotók: unideb.hu

Hírszerkesztő: Nagy László