"Szeressük hazánkat, nemzetünket és szakunkat hűséggel,
egyetértéssel és összetartással."
Bedő Albert 1911

Országos Erdészeti Egyesület

Különleges stégrendszert avatott a Kaszó Zrt. a Baláta-tavon

Különleges stégrendszert avatott a Kaszó Zrt. a Baláta-tavon

Belső-Somogy élővilágát bemutató 600 méter hosszú ökoturisztikai sétányt avattak kedden a Kaszó Zrt.-hez tartozó fokozottan védett Baláta-tavon. Az aldrovanda - vagyis a rovarfogó növény, a szíves levelű hídőr, a tőzegeper és a fekete keresztes vipera - mind olyan élőlény, amely fokozottan védett és Magyarországon csak a Baláta tóban honos. A tó 1942 óta védett, megközelíteni eddig csak nehezen lehetett. Mostantól viszont ezen a közel 600 méteres stégen egészen közelről láthatják az érdeklődők a tó minden kincsét.

A magyar kormánynak eltökélt célja az, hogy együttműködve az állami erdészetekkel az erdőket megnyissa az emberek előtt" - hangsúlyozta Dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes az ünnepélyes átadáson. Hozzátette: ezt azzal a céllal teszik, hogy megismertessék Magyarország értékeit a társadalom minél szélesebb közösségével.

Galamb Gábor, a Kaszó Zrt. vezérigazgatója a sétány nyújtotta lehetőségekről szólva elmondta: így "szinte testközelből" tudják megmutatni a tó faunáját és flóráját, köztük olyan ritkaságokat, mint például a szíves levelű hídőrt, a tőzegepert, vagy a fekete keresztes viperát, amelyek fokozottan védettek és Magyarországon csak itt honosak.

Szászfalvi László (Fidesz-KDNP), a térség országgyűlési képviselője köszöntőjében annak a reményének adott hangot, hogy a Somogyország zöld szívében fekvő Baláta-tó az elkészült stégnek köszönhetően ezentúl még több kirándulót vonz majd. Hozzátette, a kaszói erdő a térségben élőknek a megélhetést jelenti, az ide látogató turistáknak pedig kikapcsolódási lehetőséget.

Dr. Jung László, a 22 - száz százalékban állami tulajdonú - erdészeti részvénytársaság tulajdonosi jogait gyakorló Magyar Fejlesztési Bank Zrt. agrár- és turisztikai befektetési főigazgatóság ügyvezető igazgatója az erdészetek közjóléti programjáról szólva azt mondta: a leglátványosabb a szálláshelyek bővítése, a régi vadászházak felújítása, de ugyanilyen fontosnak tartják a kevéssé látványos, de a "komfortérzethez" elengedhetetlen infrastrukturális fejlesztéseket, valamint azt, hogy olyan, a természetet bemutató attrakciókat hozzanak létre, amelyeken keresztül bemutathatják az erdészek munkáját és ezáltal az erdőt is. Az állami erdészetek eddig mintegy 4,6 milliárd forintot költöttek beruházásokra a 2010-ben elindított közjóléti program keretében. Ennek része a most átadott, mintegy 50 millió forintból megvalósított stégrendszer, melyet a tó egykori elhivatott kutatójáról, Marián Miklósról neveztek el. A sétányról közelről is megfigyelhető Magyarország legrégebbi, az 1942 óta természetvédelmi oltalom alatt álló ősláp élővilága.

Az avató ünnepségről és a stégrendszerről további fotókat a szövegkapcsolóra kattintva nézhet meg, a Híralbumok képgalériánkban.

Forrás: kormany.hu, Somogy TV,

Fotók: Nagy László/Erdészeti Lapok

Hírszerkesztő: Nagy László