"Szeressük hazánkat, nemzetünket és szakunkat hűséggel,
egyetértéssel és összetartással."
Bedő Albert 1911

Országos Erdészeti Egyesület

Fás biomassza kutatási projekt indul az Erdőmérnöki Karon

Fás biomassza kutatási projekt indul az Erdőmérnöki Karon

A megújuló energiaforrások sorában hazánkban a biomassza hasznosításában rejtezik a legtöbb ténylegesen kiaknázható energia, alkalmazási lehetőségeire viszont nem csak gazdasági, de ökológiai szempontok alapján is komplex megoldásokat kell találni. A Soproni Egyetem Erdőmérnöki Kara a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében 423,67 millió forint értékű vissza nem térítendő támogatást nyert el, melyet kutatólaborok létrehozására, és korábban feltáratlan területek átfogó vizsgálatára fordítanak a témában.

A GINOP-2.3.3-15-2016-00039 „Kutatási infrastruktúra megerősítése – nemzetköziesedés, hálózatosodás” pályázati konstrukció keretein belül „Fás biomassza termesztési feltételeinek vizsgálata” című projekt megvalósításához nyert támogatást 2017 és 2020 közötti időszakra a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Kara. A projekt elsődleges célja, hogy infrastrukturális hátteret biztosítson olyan új módszerek kidolgozásához, amelyek lehetővé teszik a fás biomassza hatékony termelését oly módon, hogy ezzel egy időben környezetvédelmi, természetvédelmi és társadalmi igények is kielégítésre kerüljenek.

Prof. Dr. Lakatos Ferenc, az Erdőmérnöki Kar dékánja elmondta: „A magyar energiamérlegben gazdasági és ökológiai okok miatt is növekszik a biomassza szerepe. Megtermelésére hazánkban kedvezőek a természeti adottságok, és ezzel termelése hozzájárul a tiszta és megújuló energiák ágazati prioritás megvalósulásához. A biomassza termelés közel „CO2-semleges”, azaz falhasználása során csak annyi széndioxid keletkezik, amelyet a növény a növekedése során a levegőből elnyelt. Másrészt termelése nagyban hozzájárul a termőföld védelméhez (pl. eróziós és a deflációs károk csökkentése), a talajba kerülő szerves anyag pedig javítja annak fizikai és kémiai tulajdonságait. A fás biomassza termelése fokozza és megőrzi a biodiverzitást, emellett fontos az agrár-innováció (különösen az erdő- és vadgazdálkodás) szempontjából is, hiszen a terület fejlesztése, az új módszerek kidolgozása jelentősen növeli az agrárium, benne az erdőgazdálkodás innovációs képességét. A fás biomassza termelés fejlesztése nagyban hozzájárulhat a vidékfejlesztési célok és a vidék megtartó erejének megvalósításához, alapanyagot szolgáltat a fa- és bútoripar számára is.”

A projekt során – kapcsolódva az Erdőmérnöki Kar meglévő kutatási infrastruktúrájához – négy kutatólaboratórium fejlesztése valósul meg, amelyek munkájukat szoros együttműködésben végzik egymással.

A biomassza termelés ökológiai alapjait vizsgáló laboratórium feladata az ökológiai feltételekhez való alkalmazkodási módszerek kidolgozása. A vizsgálatok lehetővé teszik a talaj és a növények kémiai összetételének, illetve a növényekben lezajló biokémiai folyamok jellemzését, a növényeket érő stressz hatások előrejelzését, a talajtulajdonságok, a talajokban lejátszódó vízforgalom jobb megismerését, amelynek különösen nagy jelentősége van az időjárás szélsőségei esetén.

A biológiai alapokat vizsgáló laboratórium kiemelt célja a rövid időn belül hasznosítható faültetvények felmérése, illetve erdővédelmi vizsgálata. Itt kutatják az állományokat károsító rovar-, gomba- és  gyomfajokat, de arra is keresik a válaszokat, hogy a biomassza termelés hogyan hat a hazai nagyvadfajok viselkedésére és élőhely-használatára.

A projekt egyik súlypontja a térinformatikai laboratórium bővítése, amely lehetővé teszi, hogy nagy területekre kiterjedően pontos felméréseket végezzenek a növény- és a vadállományról. A keletkező részletes 3-dimenziós adatokat olyan geoinformatikai adatbázisba illesztik be, amelyet több felhasználó, egy időben több számítógépen képes elemezni, feldolgozni, új feldolgozási módszereket kifejleszteni, valamint a feldolgozási módszereket oktatni. A laboratórium bővítése hozzájárul az Erdőmérnöki Karon tervezett földmérő- és földrendező képzés eszközparkjának bővítéséhez is.

A biomassza termelés technológiai és feldolgozási laboratórium célja a kombinált fakitermelő gépekkel végzett fakitermelés vizsgálata, illetve ezen módszerek szimulátoron történő oktatási lehetőségének megteremtése.

Mivel a jelenlegi hazai ökológiai feltételek – a klímaváltozás miatt – nagyban hasonlítanak a környező országok jövőbeni feltételeihez, ezért kiemelt nemzetközi érdeklődés övezi a hazai kutatási eredményeket. A tervezett vizsgálatok tovább bővítik annak lehetőség, hogy közös nemzetközi kutatási programokba (pl. COST, H2020) kapcsolódjon be a Kar. A nemzetközi kapcsolatok mellett a beruházás hozzájárul a NAIK Erdészeti Tudományos Intézetével, az MTA Ökológiai Kutatóközpontjával, illetve több hazai felsőoktatási intézménnyel már jelenleg is folyó kutatások bővítéséhez. Az eredmények közvetlenül megjelennek az oktatásban és a kutatói utánpótlás nevelésében is elsősorban tudományos közlemények, PhD dolgozatok, diploma- és szakdolgozatok formájában.

Forrás: Soproni Egyetem

Fotók: axial.hu

Hírszerkesztő: Nagy László