"Szeressük hazánkat, nemzetünket és szakunkat hűséggel,
egyetértéssel és összetartással."
Bedő Albert 1911

Országos Erdészeti Egyesület

Hatásos volt a Veszprém megyei erdőkben a gyapjaslepke elleni védekezés

Hatásos volt a Veszprém megyei erdőkben a gyapjaslepke elleni védekezés

A hazánkban őshonos gyapjaslepke 8-10 évente ismétlődő és akár 2-3 évig is elhúzódó tömegszaporodása komoly terhelést jelent erdeinknek. A lepke túlszaporodásával az erdők tarrágása mellett jellemző a gyümölcsösök, szőlők, kiskertek, parkok károsítása is, hiszen a szél a hernyót röpítő selyemszála segítségével akár több tíz kilométeres távolságba is képes eljuttatni.

Az Országos Erdőkár Nyilvántartó Rendszer adatai fokozódó gyapjaslepke károsítást jeleztek előre már 2013. évre is, mondta a Naplónak Major László, a Veszprém Megyei Kormányhivatal Erdészeti Igazgatóságának igazgatója. A legfertőzöttebb Veszprém megye (közel 4000 hektáron), azon belül is a Balaton-felvidék volt. A tavalyi, megfelelő időben elvégzett védekezésnek köszönhetően a robbanásszerű tömegszaporodás elmaradt. Ugyanakkor az idei évre szóló kárbejelentések a Balaton-felvidéken, a Bakony déli részén, a Sümeg környéki erdőkben, az előző évit mintegy 1300 hektárral meghaladó petecsomó fertőzöttséget jeleztek. Mindezek a hatóságokat megelőző lépésre késztették, részvételükkel, valamint az állami erdőket kezelő részvénytársaságok bevonásával az erdészeti igazgatóság előzetes tervet készített.

Major László jelezte a szükséges védekezést a Balaton közeli településekhez közvetlen csatlakozó magán és állami erdőkben kezdeményezték, ahol a fertőzöttség mértéke erős volt, és fennállt az elsodródás veszélye.  A tervezéskor figyelemmel voltak az erdészeti közjóléti létesítmények-, valamint a száraz időjárás okozta legyengült erdőállományok védelmére is. A permetezéssel messzemenően figyelembe vették a természetvédelmi szempontokat.

Az állami erdőket kezelő erdészeti részvénytársaságok az általuk kezelt erdőkben a szükséges védekezést saját döntés alapján, saját forrásból végezték el. A Budapesti Erdőgazdaság Zrt. a Sümeg környéki erdőkben mintegy 50 hektáron, a Verga Zrt. a Kab-hegy déli oldalán, Nagyvázsony és Pula térségében 510 hektáron, a Bakonyerdő Zrt. Monostorapáti, Hegyesd környékén lévő erdőkben, erdővédelmi és közjóléti létesítmények védelme érdekében 480 hektáron hajtott végre védekezést. A Balatonfüred, Balatonszőlős, Aszófő, Csopak, Pécsely, Paloznak térségében elterülő erdőkben a Bakonyerdő Zrt. által végrehajtott permetezés elsősorban településvédelmi, humán egészségügyi és turisztikai célokat szolgált. Az 550 hektár állami erdőterület mellett 145 hektárnyi magánerdőben is elvégezték a szükséges védekezést. A magánerdőkben a védekezés költségét az érintett önkormányzatok és a magánerdő gazdálkodók vállalták.

Forrás: veol.hu

Szerző: Tremmer Tamás

Fotók: Tremmer Tamás

Hírszerkesztő: Nagy László