"Szeressük hazánkat, nemzetünket és szakunkat hűséggel,
egyetértéssel és összetartással."
Bedő Albert 1911

Országos Erdészeti Egyesület

Az ónos eső miatt erdőkárok bejelentése

Az ónos eső miatt erdőkárok bejelentése

Felhívjuk a Tisztelt Szakszemélyzet figyelmét, hogy az elmúlt időszakot jellemző szélsőséges időjárás, ónos eső és jegesedés okozta erdőkárokról fokozott figyelemmel töltsék ki az Erdővédelmi kárbejelentő lapokat. A negyedik negyedéves (októberi, novemberi, decemberi észlelési idő) EKB lapok beküldési határideje: 2015. január 8.

Felhívjuk a Tisztelt Szakszemélyzet figyelmét, hogy délnyugat-dunántúli térségben, természeti környezetben is megtelepedett szelídgesztenye gubacsdarázs kikerült a zárlati károsítók listájából. (Zárlati károsító: potenciális gazdasági jelentőségű károsító, amely a veszélyeztetett területen, még nem fordul elő, vagy előfordul, de nem terjedt el, és hatósági határozat alapján védekezést folytatnak ellene.)

Ennek következtében az Országos Erdőkár Nyilvántartási Rendszerben is megváltozott a károsító besorolása. A továbbiakban a rovarok okozta károsítások között szerepeltetjük a Dryocosmus kuriphilust, 1045-ös kárkóddal.

Kérjük, továbbra is kiemelt figyelemmel kísérjék a károsító megjelenését, észlelése esetén a fent említett kárkóddal tegyék meg a bejelentést.

A módosult kódjegyzék megtalálható a honlapon! Továbbá frissítésre került az OENyR Útmutató, az EKB lapok formanyomtatványa és a Gyakran Ismételt Kérdések (GYIK) listája is.

A NÉBIH Erdészeti Igazgatósága felhívja az erdészeti szakirányítók figyelmét is, hogy az Országos Erdőkár Nyilvántartási Rendszer IV. negyedéves kárbejelentő lapjainak leadási határideje 2015. január 8.

A kárbejelentők a január 8-i határidőt megelőzően az egész negyedév során is leadhatók. Felhívjuk a figyelmet, hogy a „B” típusú Erdővédelmi kárbejelentő lapok esetében egyes erdészeti hatósági ügyek korábbi határidőt is előírhatnak, ez esetben ahhoz kell igazodni.

Kérjük, hogy a kárbejelentő lapok kitöltése során az aktuális kódjegyzéket használják, ami a NÉBIH honlapján érhető el.

A december hónap elején a magasabban fekvő erdőállományokban az ónos eső vagy a jég-, illetve zúzmarakiválás miatt bekövetkezett káreseményeket (koronatörés, törzstörés, kidőlés) téli jégkárként vagy zúzmarakárként kell kódolni. A teljes koronavesztéssel járó törzstörést vagy a fakidőlést 100%-os káreréllyel kell figyelembe venni.

Forrás: NÉBIH Erdészeti Igazgatóság

Fotók: NÉBIH EI

Hírszerkesztő: Nagy László