"Szeressük hazánkat, nemzetünket és szakunkat hűséggel,
egyetértéssel és összetartással."
Bedő Albert 1911

Országos Erdészeti Egyesület

A Pótharaszti Sétaerdő és Erdőőri lak ünnepélyes avatása

A Pótharaszti Sétaerdő és Erdőőri lak ünnepélyes avatása

Budapesttől 30 km távolságra az Alföld homokbuckás erdeiben hiánypótló közjóléti fejlesztést hajtott végre a NEFAG Zrt. A Csévharaszti borókás és Pótharaszt puszta fokozott érdeklődéssel bíró helyek lettek. Erdeink története sokak kíváncsiságát kelti fel. A Monori Erdészet Csévharaszti területén a mintegy 10 000 hektáros erdőtömböt egyre többen látogatják. Mindenképpen szükségessé vált a látogatók irányított fogadása azért, hogy csökkenthető legyen az erdei környezet terhelése. A közel 13 MFt értékű közjóléti beruházást saját forrásainak felhasználásával valósította meg a részvénytársaság.

A befektetés célja, Budapest és vonzáskörzete lakossága rekreációs igényeinek kiszolgálása. Ismeretnyújtás a természet és helytörténet iránt érdeklődőknek, az erdő - ember kapcsolatának tudatos formálása és az erdészeti szakma és a természetvédelem bemutatása. A fejlesztéssel a látogatóknak hagyományos közjóléti létesítményi funkciókat és szolgáltatásokat nyújt a NEFAG Zrt, de az egyes tartalmi elemek megvalósítását úgy tervezték, hogy azok egyedisége, tájat bemutató üzenete különlegesség legyen a maga nemében. A tervezett sétaerdőben egy régi erdészház tanyás környezete megfelelő alap volt az igények kiszolgálására.

A fejlesztés során megvalósult az Erdőőri lak épületének felújítása:

A jelenlegi ház az 1930-as években épült, már 1885-ben erdőőri lakként jelölték a területet a korabeli térképeken.  A tetőcserét és a felújítást követően az erdészek mindennapi munkáját, a térség növényvilágát, vízrajzát bemutató 2 kiállítótermes helységet vehetnek használatba a látogatók.

Kialakításra került egy esőbeálló és tűzrakó hely („pajta”), amely a házzal azonos külső méretű, 3 oldalt nyitott, negyedik oldalán szélfogóval ellátott fa építmény, cseréptetővel,  eső elleni védelemként és biztonságos tűzrakó helyként is szolgál.

Megépült egy játszótér: természetes anyagok felhasználásával és természetbe illő kialakítással több funkciós elemekkel a közterületi játszóterekre vonatkozó legfrissebb szabályozás szerint.

A gémeskút kapu: az erdő melletti műúton található és az erdőtömb bejáratát jelzi.

Sétaút kialakítása valósult, meg amely során három (0,6km; 2,2km; 3,1km) hosszúságban jelölt sétaút épült, rajta ismertetőtáblákat és pihenő berendezéseket helyeztek el.

Kapcsolódó fejlesztésként a NEFAG Zrt. honlapján, szabadon letölthető az e- tanösvény bemutató füzete, amely okos telefonon is olvasható, illetve online webes felületen munkafüzet oldható meg. A geochaching kedvelők számára geoláda rejtések is találhatóak a területen.

A Sétaerdő - amely szabadon látogatható-, bemutatja a helyi élővilágot, az itt megfordult híres embereket és irodalmi alkotásaikat, az ország első természetvédelmi emlékeit és a manapság romantikus homályban élő, de egykor rémisztő betyárok életét. A NEFAG Zrt. reményei szerint, a létrehozott kirándulási útvonalakkal megóvhatók a fokozottan védett természeti területek, a biztonságos tűzrakó helyek kialakításával csökken az erdőtüzek kockázata, megvédve ezzel Csévharaszt jelképét, az egyedülálló Ősborókást.

Forrás: NEFAG Zrt. Sajtóközlemény

Fotók: NEFAG Zrt.

Hírszerkesztő: Nagy László