"Szeressük hazánkat, nemzetünket és szakunkat hűséggel,
egyetértéssel és összetartással."
Bedő Albert 1911

Országos Erdészeti Egyesület

Hamisítják a raklapokat

Hamisítják a raklapokat

Évről évre raklapok ezreivel követnek el különféle visszaéléseket a hazai illegális szereplők. Az esetek kisebb részében arról van szó, hogy a fából készült rakodóeszközöket áfacsaláshoz használják fel. Az ügyek többségében viszont hamisításra, vagyis arra derül fény, hogy egyesek engedély nélkül ütik a jó minőség igazolását szolgáló védjegyet egyébként silány falapokba. Idén fél év alatt rekordmennyiségben foglalt le illegális lapokat az adóhatóság.

Bőven rendelkezik faáruval mostanság a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). A hatóság nem kezdett építkezésbe, még csak nem is nyitott fafeldolgozót, ellenben több komoly raklapfogást hajtott végre. A fuvarozásnál használt faeszközökkel ugyanis többféle visszaélést is el lehet követni, a raklapos jogsértések pedig rendszeresen munkát is adnak a NAV pénzügyi nyomozóinak.

– A bejegyzett, EPAL-, EUR-logóval ellátott raklapok iparjogi védelmet élveznek – kezdte a helyzet ismertetését Sárközi Alexandra alezredes. A hatóság bűnügyi ügyekkel foglalkozó szóvivője a tapasztalatokról szólva azt mondta: a leggyakoribb visszaélés az, hogy az elkövetők a hitelesítő feliratot és a szükséges kapcsot silányabb anyagú és teherbírású lapokba ütik bele. Mégpedig azért, mert a logó meghatározott minőségre, tartósságra utal, így az ilyen rakodóeszközök még használtan is komolyabb értéket képviselnek.

A hivatalos jelzést csak olyan gyártók használhatják, amelyek felhatalmazást kaptak erre – mondta a szóvivő, a logó jogosulatlan alkalmazása így tulajdonképpen rakodólap-hamisítást jelent. Az alezredes hozzátette: az ilyen ügyekben legtöbbször iparjogvédelmi jogok megsértése miatt indul nyomozás. Mint megjegyezte, volt már példa ugyanakkor arra is, hogy a raklapok áfacsalási ügyben kerültek elő: a bűnözők a rakodólapokkal követték el adóügyi visszaélésüket.

Ez az esztendő raklapügyben kiemelkedőnek számít. A korábbi három évben, vagyis 2013 és 2015 között összesen nagyjából hétezer darab illegális lapot foglalt le a hatóság. Ehhez képest idén hat hónap is elegendő volt 7200 rakodóeszköz kivonásához a feketepiacról. – Valamennyi raklapot egy ügyben foglalta le idén a NAV, az eljárást ráadásul sikerült viszonylag gyorsan vádemelési javaslattal lezárni – mondta Sárközi Alexandra. Nyomozás persze így is folyik más raklapos visszaélésekkel kapcsolatban.

Gyakorta előfordul, hogy a hatóság birtokába került hamisítványok egy része utóbb hasznot hajt a társadalom számára. Az elvont jogsértő, így gyengébb minőségű lapokat ugyanis az adóhatóság rendszeresen karitatív célra ajánlja fel, a faanyagot végül tüzelőként használhatják fel a rászorulók. – Tavaly nagyjából kétezer raklapot adott át a NAV szociális segítség gyanánt – mondta a szóvivő, majd megjegyezte: felajánlást már ebben az esztendőben is tett a szervezet.

Az idén felkínált hamis falapok száma meghaladta a 2500 darabot. A NAV bűnügyi egységének egyébként minden évben számos alkalommal kell nyomozást indítania az iparjogi védelem megsértése miatt – az ilyen ügyekben persze nem csak raklapok szerepelnek. A pénzügyi nyomozók az első hat hónapban valamivel több mint 3100 büntetőeljárást indítottak, átlagosan húszból egy ügyben merült fel iparjogvédelmi jogsértés.
A 171 ilyen procedúrában 350 millió forintos károkozás körülményeinek tisztázására tesznek kísérletet a hatósági személyek.

A szerzői jogok sérelme miatt újabb nagyjából félszáz ügy vette kezdetét az első fél évben. Az ezekhez az esetekhez kapcsolódó kártétel nagyobb volt, bőven meghaladta az egymilliárd forintot.

Forrás: Magyar Idők

Szerző: Jakubász Tamás

Fotók: MTI

Hírszerkesztő: Nagy László