"Szeressük hazánkat, nemzetünket és szakunkat hűséggel,
egyetértéssel és összetartással."
Bedő Albert 1911

Országos Erdészeti Egyesület

Tudományos Diákköri Konferencia az Erdőmérnöki Karon

Tudományos Diákköri Konferencia az Erdőmérnöki Karon

2015. december 2-án, Sopronban mutatták be pályamunkáikat a Nyugat-magyarországi Egyetem Erdőmérnöki Karának hallgatói - számol be az Erdő-Mező Online tudósítója, aki maga is erdőmérnök hallgató. A 16 beérkező dolgozatot három szekcióban hallgathatták meg az érdeklődők. A konferenciát prof. dr. Lakatos Ferenc, a kar dékánja és dr. Bartha Dénes, a Kari Tudományos Diákköri Tanács elnöke nyitották meg. Idén az egyetemi szervezeti egységeken túl számos erdőgazdaság, nemzeti park, szervezet és cég támogatta a rendezvényt, így minden résztvevő gazdag nyereményekben, díjakban részesült.

Az erdészeti szekció előadásait Bátai József kezdte. Munkájában bemutatta, hogy a mai eszközpark és szoftverháttér segítségével viszonylag kevés élőmunkával és időráfordítással, hogyan lehet teljes felvételezést készíteni az értékesebb állományokról. A terepi munkák elvégzése után egy három dimenziós erdőmodell állt elő, amelynek felhasználási területei széleskörűek lehetne. A növedék vizsgálatára, választéktervezésre értékes állományokban, de dr. Mátyás Katalin javaslata alapján akár a közelítőnyom-hálózat kitűzésére is alkalmas lehet a módszer. Érdemes tehát odafigyelni a továbbiakban is a megkezdett munka folytatására.

Bene Zsolt különböző állományok szénmegkötő képességét vizsgálta. Eredményei alapján a cseres állományok kevesebb szenet képesek tárolni, mint a bükkel vegyes erdőterületek. Ez a már korábban előre jelzett klímaváltozás tekintetében fontos tényező lehet, hiszen amennyiben bekövetkezik a jóslat, és bükköseink a cseresek irányába mozdulnak el, a széntároló kapacitásunk csökkenésével kell számolnunk.

Gaál Ádám bemutatta az őrségi gyantatermelés emlékeit, ezzel felelevenítve egy feledésbe merült szakmát és megélhetési forrást. Felkutatta a gyantatermelésre használt eszközöket, azokat az erdei munkásokat, akik még emlékeznek a módszerekre, sőt, a korábban gyantatermelésre használt állományokat is. Rendkívül érdekes volt látni a több, mint 100 éves fenyőket, melyeken a sebzés 2 m-nél is hosszabban húzódik és ennek ellenére teljesen egészségesek volta a faegyedek. Véleményem szerint a hántáskárral foglalkozó kutatások számára értékes tapasztalatokkal szolgálhatna egy-egy ilyen döntött törzs vizsgálata.

Nárai István faállományszerkezeti felmérése szintén tanulságos eredményeket tartogatott a hallgatóság számára. Rozovits Ferenc bemutatta azt a klimatikus modellezési eljárást, mely egy hat éves munka gyümölcse. A finom léptékben történő klímamodellezés útján járnak a kutatócsoporttal, melyben a következő lépés várhatóan a modell és a terepi tapasztalatok összevetése lesz.

A hallgatók leendő szakmájuk gyakorlati problémáira keresik a megoldást, a tudományos munka útjára léptek. A tudományos diákköri munka rendkívül fontos, hiszen így később olyan szakemberek kerülhetnek ki az iskolapadból, akik nem vakon, megszokásból fogják követni a sokszor évtizedes módszereket, hanem felismerik a problémákat, választ, és megoldást keresnek a kérdésekre. Ez a fajta szemléletmód viszi előre szakmánkat!

A résztvevők és eredményeik

Állattani szekció

Első helyezett: Bende Attila: Az erdei szalonka (Scolopax rusticola L.) teríték monitoring értékelése a 2001-2013 közötti időszakban (konzulens: Dr. László Richárd)

Második helyezett: Halmai Zalán: Épületlakó denevérek monitorozása Győr-Moson-Sopron megyében
(konzulens: Dr. Winkler Dániel András)

Harmadik helyezett: Ferka Róbert: A talajon élő bogárfauna összehasonlító vizsgálata a szalafői erdőrezervátum és egy őrségi üzemi erdő területén (konzulens: Dr. Tuba Katalin)

Különdíjasok: Dócs Olívia: Három madárfaj fészkeiben élő parazita atkák összehasonlító vizsgálata (konzulens: Prof. dr. Lakatos Ferenc)
Kálmán Kristóf: Futóbogár-együttesek vizsgálata az ásotthalmi Tanulmányi erdőben (konzulens: Prof. dr. Lakatos Ferenc)
Merő Nándor: Cserebogárpajor (Melolontha sp.) elleni védekezési kísérletek a Bejcgyertyánosi Csemetekert területén (konzulensek: Dr. Tuba Katalin és Dr. Molnár Miklós)

Erdészeti szekció

Első helyezett: Bátai József: Sopron 205/C erdőrészletének bontóvágás előtti és utáni precíziós felmérése, geoinformatikai feldolgozása és modellezése (konzulens: Dr. Czimber Kornél)

Második helyezett: Rozovits Ferenc Péter: Terepklimatológiai módszerek alkalmazása Zala-megye erdőterületein (konzulens: Dr. Király Géza)

Harmadik helyezett: Gaál Ádám: Az őrségi fenyőgyanta-termelésünk emlékei (konzulens: Dr. habil. Frank Norbert)

Különdíjasok: Bene Zsolt: Erdőtalajok szénkészletének összehasonlítása bükkösökben és kocsánytalan tölgyesekben (konzulensek: Dr. habil Bidló András és Horváth Adrienn)
Nárai István: Faállomány-szerkezeti vizsgálatok a Szombathelyi Erdészeti Zrt. Sárvári Erdészetének területén (konzulens: Dr. Horváth Tamás)

Természetvédelmi szekció

Első helyezett: Varga Szabolcs: A sordély (Emberiza calandra) habitátválasztása a mosoni-síkon

Második helyezett: Takács Árpád: A gyurgyalag (Merops apiaster Linnaeus, 1758) táplálkozásbiológiai vizsgálata, különös tekintettel a mezőgazdálkodásban alkalmazott vegyszerek hatására (konzulens: Dr. Winkler Dániel András)

Harmadik helyezett: Nagy Viktor: A Trianon-domb növénytani értékeinek felmérése, javaslat a megőrzésükre (konzulens: Prof. dr. Bartha Dénes)

Különdíjasok: Oláh Szabolcs: A sebes-foki vizes élőhely víztani és természetvédelmi vizsgálata (konzulensek: Albert András és Dr. Kalicz Péter)
Virág Máté: Magyarországi árterek természetes és aktuális vegetációjának összehasonlítása (konzulens: Prof. dr. Bartha Dénes)

Forrás: Erdő-Mező Online

Szerző: Hajdú Márk

Fotók: Erdő-Mező Online

Hírszerkesztő: Nagy László