"Szeressük hazánkat, nemzetünket és szakunkat hűséggel,
egyetértéssel és összetartással."
Bedő Albert 1911

Országos Erdészeti Egyesület

Riedl Gyulára emlékeztünk - képgalériával!

Riedl Gyulára emlékeztünk - képgalériával!

Július 31-én, halálának 10. évfordulója előtt egy nappal, a Wagner Károly Erdészeti Szakkönyvtárban gyűltek össze Riedl Gyula családtagjai, barátai és tisztelői, egyesületi tagok, hogy ünnepélyes keretek között emlékezzenek meg Egyesületünk és szakmánk legendás alakjáról, az OEE könyvtárának egykori megmentőjéről, jelenlegi állományának megalapozójáról és odaadó gondosságú egykori őréről.

                               

Riedl Gyula vasdiplomás, Bedő-díjas erdőmérnök, vezérigazgató-helyettes, főosztályvezető-helyettes, igazgatóhelyettes főmérnök, az Országos Erdészeti Egyesület titkára, az OEE Könyvtárának őre, az Egyesület tiszteletbeli tagja volt.

1939 májusában a család tizenhatodik(!) erdésztagjaként vette át erdőmérnöki oklevelét.  Munkáját a Latorica részvénytársaságnál kezdte.  A II. világháború után Győrbe, az ottani állami erdőigazgatósághoz került igazgatási osztályvezetőnek, majd 1948-tól vezérigazgató-helyettesként dolgozott. 1951-től az Erdőközpontban volt termelési osztályvezető. Az átszervezések során előbb az Állami Mező- és Erdőgazdaságok Minisztériumában, illetőleg az Állami Gazdaságok és Erdők Minisztériumában osztályvezető az Országos Erdészeti Főigazgatóság szervezetében, az Állami Erdőgazdaságok Dunántúli Igazgatóságának helyettes vezetője, végül az Országos Erdészeti Főigazgatóság belső átszervezésével az Erdőgazdasági Főosztály vezető helyettese lett, és tagja az Erdőgazdasági Tanácsnak. 1957-ben – büntetésül a forradalmi munkástanácsi részvétele miatt – az Erdészeti és Faipari Tervező Irodához került, ahol igazgatóhelyettes főmérnökként dolgozott 1976 decemberéig, nyugállományba vonulásáig.

Már fiatal korától erősen kötődött az Országos Erdészeti Egyesülethez és ez végigkísérte egész életét. 1940-ben lett az Egyesület tagja, oklevelét Waldbott Kelemen bárótól, az OEE akkori elnökétől vette át. Azonnal megalapította 110 fővel a Győri Helyi Csoportot, amelynek 1951-ig titkára volt. Fáradhatatlanul dolgozott a tagság bővítésén, az Egyesület élet fellendítésén, a hagyományok őrzésének ügyén. 1954-ben elnökségi taggá választották.

1974-ben lett az Egyesület titkára, ahol tevékenységének köszönhetően restaurálták Bedő Albert, Divald Adolf és Wagner Károly életnagyságú portréját. 1961 óta az Egyesület tiszteletbeli tagja. Elévülhetetlen érdemeket szerzett az Egyesület könyvtárának megőrzésében, állományának megmentésében, feltárásában és gyarapításában. 91 éves korában bekövetkezett haláláig az Egyesület Könyvtárának őreként dolgozott.

Felejthetetlen emberségű személyiségéről, színes egyéniségéről, magas fokú szakmai tudásáról és példamutató egyesületi munkásságáról dr. Sárvári János, könyvtárunk őre és dr. Oroszi Sándor, az Erdészeti Lapok Szerkesztőbizottságának elnöke, elnökségi tag egy-egy előadásban emlékezett meg.

Riedl Gyula alakját a kortársak rövid hozzászólásaikkal, visszaemlékezéseikkel, egy-egy vidám történet, anekdota elmesélésével hozták vissza a Könyvtár könyvespolcai közé, ahol szelleme ma is tapintható, érzékelhető.

Az ünnepség zárásaként felkerestük nyughelyét az óbudai temetőben, ahol a családtagokkal közösen helyeztük el a kegyelet virágait és Egyesületünk koszorúját, majd az erdész himnusz énekhangjaival tisztelegtünk a szakma és az OEE legendás alakja előtt.

Az egyesületi rendezvényről az Egyesületi események képgalériában nézhet meg fényképeket, a szövegkapcsolóra kattintva!

Forrás: OEE

Szerző: Nagy László, dr. Sárvári János

Fotók: Nagy László - Erdészeti Lapok

Hírszerkesztő: Nagy László