"Szeressük hazánkat, nemzetünket és szakunkat hűséggel,
egyetértéssel és összetartással."
Bedő Albert 1911

Országos Erdészeti Egyesület

Fókuszban a bioszén felhasználási lehetőségei

Fókuszban a bioszén felhasználási lehetőségei

2024. novemberében tartotta nyitó rendezvényét a CS4Region Interreg Ausztria-Magyarország projekt, amely az osztrák-magyar határrégió klímasemlegességhez való hozzájárulását kívánja növelni a regionálisan előállított bioszén felhasználási lehetőségeinek vizsgálatával. A találkozóra az FH Burgenland pinkafeldi kampuszán került sor, ahol a projekt partnerek bemutatták az érintett régiókat és megosztották egymással a projekt keretében kitűzött céljaikat.

A Forschung Burgenland GmbH és a Soproni Egyetem közös projektjének megvalósítását 8 stratégiai partner segíti a régióból: Wirtschaftsagentur Burgenland GmbH, Naturpark Raab, Naturpark in der Weinidylle, Wien Energie GmbH, Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság, Zalaerdő Zrt., Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt., Szombathelyi Erdészeti Zrt..

Különösen a mezőgazdasági és az erdészeti cégek, a nemzeti- és natúrparkok üzemeltetői, a határ menti régió turisztikai szereplői, de a területen élő lakosság is profitál a projektben tervezett határokon átnyúló éghajlati vonatkozású intézkedésekből, mint például a talajvédelem, a fa- és egyéb növényfajok ellenálló képességének erősítése, az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése és a határokon átnyúló kutatási hálózat keretében történő hosszú távú együttműködés.

A találkozó a CS4Region projekt részletes bemutatásával kezdődött, majd a tematikus tevékenységeket tekintették át a partnerek. A következő három évben a projekt keretében átfogóan vizsgálják a természetes szénelnyelőkben rejlő potenciált az üvegházhatású gázok csökkentésének érdekében és felmérik a még kihasználatlan erdőgazdálkodási és mezőgazdasági területek potenciálját. Erre alapozva módosított művelési módok, növényfajok és tájhasználati gyakorlatok kialakítása válik lehetővé a térség számára. A stratégiai projektpartnerek gazdálkodása nyomán fellelhető, élő anyagokból származó maradványokból regionálisan előállított bioszén felhasználásával a talaj stabilitásának javítása, növények és fák víz- és tápanyagellátottságának növelése is lehetséges. A projekt szakértői az erre szolgáló módszerek kidolgozását végzik.

A találkozón megvitatott egyéb kérdések között, szó esett a következő interregionális találkozókról, és a következő év első félévében tervezett soproni tanulmányútról is.

A nyitó rendezvény alapján a CS4Region egy, a klímavédelem szempontjából kiemelten hasznos projektnek ígérkezik, amelyben a természetes szénnyelők optimalizálásához és a kidolgozott műszaki szénnyelők megvalósításához - a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében - stratégiai javaslatokat is kapnak a térségben gazdálkodó szereplők. 

A projektről további információ elérhető a Soproni Egyetem Erdőmérnök Kar Környezet- és Természetvédelmi Intézetében prof. dr. Bidló András projekt szakmai vezetőnél.

 

 

Forrás: SoE

Fotók: SoE

Hírszerkesztő: Nagy László