"Szeressük hazánkat, nemzetünket és szakunkat hűséggel,
egyetértéssel és összetartással."
Bedő Albert 1911

Országos Erdészeti Egyesület

Hatalmas erdőtüzek égnek a szibériai tajgaerdőkben is - az északi félgömb légkörében mérhető a füst

Hatalmas erdőtüzek égnek a szibériai tajgaerdőkben is - az északi félgömb légkörében mérhető a füst

Július 10-én az Orosz Erdészeti Hivatal jelentésében 44 olyan tűzvészről számolt be, ami az amúri régióban épp tombolt. Itt is, és még két területen (a Bajkál-tó környezetében és a Szaha Köztársaságban) is akkora tüzek pusztítanak, hogy vészhelyzetet hirdettek a helyi hatóságok emiatt.

Ezek, a szibériai tajgán tomboló tüzek különösen sok szén-dioxidot juttatnak a légkörbe, különösen az elmúlt évtizedek adataihoz képest. A mérések szerint ez július elejéig az amúri régióban már közel járt a 10 millió tonnához. Ez az elmúlt több mint két évtizedben a második helyezett – első helyen a 2015-ös év áll. Az adatokat műholdas mérések (a NASA Terra és Aqua műholdjai) alapján kapják a szakemberek.

A füstből eredő szennyeződés így járja körbe a bolygót. - Forrás: CAMS

 

Az orosz adatok alapján a tavalyi évhez képest 30 százalékkal kevesebb a tüzek száma, azonban a lángokban álló terület nagysága 50 százalékkal nagyobb. Ez azt jelzi, hogy a tüzek intenzitása nagyobb a tavalyiaknál. Az adatokat a Copernicus Légkörmegfigyelő Szolgálat (CAMS) közölte.

A boreális erdőségekben nyaranta kipattanó tüzeket ma már szinte megszokhattuk, most sem csak Szibéria, hanem Kanada és Alaszka területét is érintik az erdőtüzek. Már megszokhattuk azt is, hogy e tüzekhez nagyban hozzájárult a sarkvidéken a szokásosnál erőteljesebb felmelegedés és a száraz időszakok hossza. A hőmérsékleti anomália és talajnedvességi anomália térképeken ezt egyértelműen látni is lehet.

Hőmérsékleti (balra) és talajnedvességi (jobbra) anomália - Forrás: C3S/ ERA5

Mind Kanadában, mind Oroszországban jelentősek voltak a tüzek már júniusban. Azonban a kanadai helyzet némiképp javult július második hetére, az orosz viszont romlott.

A boreális erdőségekben az élet természetes velejárói a nyári tüzek, amelyek a villámcsapások hatására pattannak ki, azonban a gyakoribbá vált aszályos és melegebb időszakok intenzívebbé teszik ezeket.

A folyamat öngerjesztő is lehet: a nagy tüzek felett feláramló légtömegek heves zivatarokként a maguk villámaival további tüzeket okozhatnak. Ráadásul e területek talaja arra is alkalmas, hogy egyik évből a másikba átörökítse a tüzeket, a felszín alatt izzó parázs formájában.

Forrás: ng.24.hu

Szerző: Landy-Gyebnár Mónika

Fotók: Nyitókép: themoscowtimes.com, Hírképek: ng.24.hu- CAMS, C3S/ ERA5

Hírszerkesztő: Nagy László