"Szeressük hazánkat, nemzetünket és szakunkat hűséggel,
egyetértéssel és összetartással."
Bedő Albert 1911

Országos Erdészeti Egyesület

Tájékoztató rendezvénysorozatot tart a NAK 2019 januárjában

Tájékoztató rendezvénysorozatot tart a NAK 2019 januárjában

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ szakmai közreműködésével 2019 elején országos gazdatájékoztató rendezvénysorozatot szervez a többfunkciós mezőgazdasági hasznosításról, mai kifejezéssel élve az agrárerdészeti rendszerekről.

Az „agrárerdészeti rendszer” és az „agrárerdészeti fásítás” új fogalmak, de közel sem új tevékenységekre utalnak. A XIX. század végéig a gazdálkodók – az önellátásra törekvés, valamint a birtok és a munkaerő optimális kihasználása jegyében – általában sokfunkciós mezőgazdálkodásra törekedtek. A földjeiken helyet kaptak a gabonatermelő területek, a legelők, a kaszálók, a gyümölcsösök, az erdők vagy facsoportok, valamint a lakóegységek környékén a zöldségeskertek. Praktikus megfontolások, vagy helyszűke miatt akár együttesen is, például fás legelők gyümölcsfákkal, illetve mézelő fafajokkal, vagy gabonatáblák, zöldségeskertek, szérűskertek, baromfiudvarok fasorokkal, facsoportokkal.

Az intenzív mezőgazdálkodás elterjedésével ez a sokfunkciós mezőgazdálkodás ugyan jelentősen visszaszorult, de elsősorban a kisbirtokokon és a háztáji gazdaságokban máig fennmaradt. A folyamat ma részben visszafordulni látszik. Az intenzív mezőgazdálkodás ugyanis, mint időközben kiderült, a gyenge termőhelyeken nem jövedelmező tevékenység, illetve számos környezeti, de egyben gazdasági problémát eredményezhet (tömörödött, kiélt, szennyezett, víz és szél által erodált talajok, kedvezőtlen klímaviszonyok, stb). Ilyen esetekben eredményesebb, vagy biztonságosabb mezőgazdasági hasznosítás lehet valamilyen agrárerdészeti rendszerre való átállás, illetve annak részeként fásítások létesítése a területen.

Az erdősültség, illetve fával, faállománnyal való borítottság növelése az ország trianoni határok közé szorítása óta folyamatosan kiemelt stratégiai célkitűzés. Ennek eredményeként hazánk erdősültsége 1925 óta 12%-ról 21%-ra emelkedett, amit az utolsó elfogadott erdőtelepítési program szerint néhány évtizeden belül 27 %-ig lenne indokolt emelni. Erre a potenciális termőföldterület rendelkezésre áll, de azok jellemzően magántulajdonban vannak. A földtulajdonosok és a földhasználók viszont a termőterületek hasznosítási módjáról a saját szempontjaik szerint döntenek, és összességében elmondható, hogy ma jellemzően inkább a mezőgazdasági művelés fenntartását választják. Az agrárerdészeti rendszerek, illetve az agrárerdészeti fásítások ötvözik a két területhasználati módot, így azok révén az ország fával, faállománnyal való borítottsága úgy növelhető, hogy közben a mezőgazdasági termelés is fenntartható.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a Széchényi István Egyetem Vadvilág Megőrzési Intézet és az Erdészeti Tudományos Intézet szakmai közreműködésével 2019 elején országos gazdatájékoztató rendezvénysorozatot szervez az új vadkárfelmérési útmutatóról.

A vadászati törvény és annak végrehajtási rendeletei a gazdálkodói érdekképviseleti szervezetek hatékony érdekérvényesítési tevékenységének is köszönhetően készült el. A törvény a földhasználók érdekeit szolgálva szabályozza a mező- és erdőgazdálkodási vadkárok fogalmát, az érintett felek feladatait a vadkárok megelőzése érdekében, valamint a vadkárigények érvényesítésének feltételeit és eljárásrendjét.

A megváltozott szabályozás gördülékeny gyakorlati alkalmazásának egyik legfontosabb feltétele, hogy a vadkár összegének megállapítása szakmailag megalapozott és országosan egységes elvek mentén történjen. Ennek előmozdítása céljából az Agrárminisztérium felkérésére, és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint az Országos Magyar Vadászkamara kezdeményezésére az érintett erdészeti, mezőgazdasági és vadgazdálkodási tudományos műhelyek, egyetemek szakértőiből álló munkacsoportok elkészítettek egy új vadkárfelmérési útmutatót a mezőgazdasági, valamint az erdei vadkárok meghatározására. Az Agrárminisztérium ígéretet tett arra, hogy az útmutató egységes alkalmazása hivatalosan is el lesz rendelve.

Annak érdekében, hogy az új szabályozás, illetve az új vadkárfelmérési módszertan a gyakorlatban is megfelelően alkalmazásra kerüljön, fontos az érintettek tájékoztatása.

Az országos tájékoztató rendezvénysorozatot szervez az alábbi időpontokban és helyszíneken:

- 2019. január 9., Sárvár,

- 2019. január 16., Kecskemét,

- 2019. január 17., Nyíregyháza.

A rendezvényeken való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a helyszínekre kattintva elérhető meghívón és regisztrációs felületen keresztül lehet. A rendezvényeken minden érdeklődő megtisztelő jelenlétére számítunk!

Forrás: NAK

Hírszerkesztő: Nagy László