
2025 május 15-én az Ünnepi Közgyűléssel kezdődött meg az Országos Erdészeti Egyesület 155. Vándorgyűlése, ezúttal Vas vármegye második legnagyobb településén, a kemenesháti erdők festői ölelésében fekvő, többek között a történelmi jelentőségű Nádasdy-várról is országosan ismert, népszerű turisztikai célpontban, a Rába-parti Sárváron. A vasi város ad otthont a Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézet központi székhelyének is.
Az Ünnepi Közgyűlés köszöntő és ünnepi beszédei után az egyesületi kitüntetések, elismerések és szakmai díjak átadása, valamint az Év Erdésze Verseny országos döntőjének ünnepélyes eredményhirdetése következett.
Az alábbiakban a szakmai díjakat kapott erdész kollégákat, egyesületi tagtársakat mutatjuk be.
Az OEE 155. Vándorgyűlésének nyilvánossága előtt a Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézete Vadas Jenő-díjjal ismerte el Dr. Somogyi Norbert munkáját.
A díjat dr. Borovics Attila, a Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézetének főigazgatója, valamint prof. dr. Fábián Attila rektor adta át.
Vadas Jenő szakmai tevékenysége és örökérvényű szellemi útmutatásai méltóvá tették őt arra, hogy a nevével fémjelzett emlékéremmel olyan szakembereket tüntessenek ki, akik kiemelkedően sok segítséget nyújtanak az erdészeti tudományos tevékenységhez, a kutatási eredmények gyakorlatba történő bevezetéséhez, elismertségének növeléséhez.
A Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézet vezetése köszönetét és elismerését fejezte ki dr. Somogyi Norbertnek a 2025. évi „Vadas Jenő-emlékérem” adományozásával.
Dr. Somogyi Norbert a párizsi nagykövetség mezőgazdasági, tudományos és technológiai attaséjaként elévülhetetlen érdemeket szerzett a magyar-francia erdőgazdálkodási és erdészeti tudományos együttműködések kialakításában és ápolásában. A tudománydiplomácia eszközeit felhasználva megszervezte a marokkói, algériai és tunéziai erdészeti kapcsolatokat.
Munkája során folyamatosan ellátta naprakész információval a hazai erdészeti ágazati szereplőket, jelentős számban és kiemelkedő színvonalon publikált erdészeti szakkérdésekben. Tevékenységével kiemelkedően sok segítséget nyújtott az erdészeti tudományos tevékenységhez, a hazai kutatás nemzetközi elismertségének növeléséhez. A díj átadásával tiszteletbeli erdésszé fogadta a szakma Somogyi Norbertet.
Hatodik év, hogy átadásra került a Madas László-emlékérem. Az Emlékérmet a Pilisi Parkerdő Zrt. 50 éves jubileumi évében, együttműködésben az Országos Erdészeti Egyesülettel 2020-ban alapította, azzal a céllal, hogy minden évben rangos elismerést kaphasson az év legjobbnak ítélt erdőpedagógusa.
A Pilisi Parkerdő Zrt. a Madas László-emlékérem adományozásával azoknak a munkáját kívánja elismerni, akik a környezeti nevelés terén és az erdészeti erdei iskolákban történő szemléletformálás érdekében önzetlen munkát végeznek, kiemelkedő szellemi és gyakorlati eredményeket érnek el, valamint maradandó értékeket teremtenek, s így méltóvá válnak Madas László szellemiségének is emléket állító díjra.
A Madas László-ermlékérmet 2025-ben Dudás Béla az EGERERDŐ Zrt. erdészetvezetője, erdőpedagógusa kapta.
A díjat Reinitz Gábor, a Pilisi Parkerdő Zrt. vezérigazgatója adta át.
Dudás Béla a környezeti nevelési munkáját 1997-ben kezdte el az EGERERDŐ Zrt. Mátrafüredi Erdészeténél. Nevéhez fűződik a Mátrafüredi Erdészeti Iskola megalapítása.
Dudás Béla, beosztásától függetlenül folyamatosan részt vesz a környezetnevelési munkában, a Mátrafüredi Erdészeti Iskola vezetőjeként, fő mozgatórugójaként.
2014-től a Szalajka-ház erdei szálláshely és erdei iskola központ a többnapos erdei iskolás foglalkozásoknak ad teret. Ezen a helyszínen a kisvasút, az erdei iskola, az erdei szálláshely és a Vándortábor szolgáltatásai összefonódnak, melyeket kollégánk jól ismer, életükben kulcsszerepet játszik. Az EGERERDŐ Zrt. Erdészeti Nyílt Napjain állandó előadó.
A Vándortábor Mátra útvonalának útvonalfelelőseként egész nyáron alázatosan végzi munkáját, ami csoportokkal való kapcsolatfelvételt, személyes fogadást, a táborhelyek ellenőrzését, az aktuális problémák megoldását és erdei iskolás foglalkozások tartását jelenti.
Jelesen képviseli az EGERERDŐ Zrt.-t az Iskolában az erdő, Erdei iránytű, Aktív Osztálykirándulás programokon. Az Erdei Iskola vezetőjeként aktívan részt vesz az OEE Erdei Iskola Szakosztály munkájában. Szívügyének tartja, hogy a civil társadalom meglássa a fától az erdőt és benne az erdész kulcsszerepét.
Jól ismeri a Dél-Mátra vidékét, ökoturisztikai látnivalóit, a kisvasút múltját, így helyi erdész „idegenvezetőként” is többször kerül a képernyők elé. Fontosnak tartja a madárvédelmet, a mesterséges odútelepítési programot. A nevéhez kötődik a mátrai Madárerdő létrejötte.
A kitüntetések és elismerések sorában a Pro Silva Hungaria által frissen alapított Roth Gyula-emlékérem első alkalommal történő átadása következett. A díjjal a Pro Silva Hungaria ismeri el azon szakemberek tevékenységét, akik a névadó szellemiségéhez méltó kiemelkedő munkásságot folytattak a folyamatos erdőborítást biztosító gazdálkodás területén, szellemi és gyakorlati tevékenységükkel nagyban hozzájárultak hazánkban és a Kárpát-medencei magyarlakta területein a Pro Silva-alapelvek szerinti gazdálkodás, az örökerdő-gazdálkodás és általában az erdőgazdálkodás természetközeliségének fejlesztéséhez.
Az OEE 155. Vándorgyűlés nyilvánossága előtt a Pro Silva Hungaria Roth Gyula-emlékéremmel ismerte el Varga Béla munkásságát.
A díjat Keresztes György, a Pro Silva Hungaria elnöke és Ripszám István a Pro Silva Hungaria elnökségi tagja adták át.
A Pro Silva Hungaria az Emlékérem alapításával emléket állít Roth Gyula professzornak, erdőmérnöknek, az Erdőművelési Tanszék egykori tanszékvezetőjének az erdőművelés megújításában, az erdészeti tudományok és az erdészeti szakirodalom fejlesztésében, a folyamatos borítást biztosító erdőgazdálkodás megalapozása terén szerzett elévülhetetlen érdemeiért.
Varga Béla a vágásos erdőgazdálkodásban eltöltött sok évtizedes, eredményes munkája után 1989-ben a Pro Silva Europa alakuló közgyűlésén találkozott a természetközeli erdőgazdálkodás szükségességével és lehetőségével. A találkozást gyors felismerés követte: az átalakult világban a természet megőrzése kiemelten fontos a gazdasági érdekek mellett, erre a Pro Silva-szemléletű erdőgazdálkodás a legalkalmasabb.
A felismerést tettek követték: már a kilencvenes évek derekán számos gyakorló erdész ismerte meg ezeket az elveket és igyekezett segíteni Varga Béla vezetésével a természetközeli erdőgazdálkodás megismertetését és elfogadását.
Az első időben az Országos Erdészeti Egyesület képviselte a mozgalmat a nemzetközi szervezetben, de hamarosan, 1999-ben Varga Béla elnökségével megalakult a Pro Silva Hungaria Egyesület, amely ma is aktív és eredményes tevékenységet folytat a természetközeli erdőgazdálkodás elterjesztésében és fejlesztésében.
Varga Béla az az erdész, akinek szakmai tevékenysége az elmúlt három évtizedben a legnagyobb hatást gyakorolta a magyar erdőgazdálkodásra.
Az Országos Erdészeti Egyesület ezúton is szívből gratulál a kitüntetett egyesületi tagtársaknak, kollégáknak!
(Folytatjuk)
Forrás: OEE
Fotók: Nyitókép: Seres Szilvia/OEE, Hírképek: Benkő Sándor
Hírszerkesztő: Nagy László