"Szeressük hazánkat, nemzetünket és szakunkat hűséggel,
egyetértéssel és összetartással."
Bedő Albert 1911

Országos Erdészeti Egyesület

Geomatika az erdészetben - megjelent az OEE Szaktudás Füzetek 5. része - letölthető!

Geomatika az erdészetben - megjelent az OEE Szaktudás Füzetek 5. része - letölthető!

Az Országos Erdészeti Egyesület 155. Vándorgyűlése alkalmából - melynek házigazdája a Szombathelyi Erdészet Zrt. állami erdészeti társasaság , és központi helyszíne a Vas vármegyei Sárvár városa, a Nádasdy- család   egykori történelmi birtokközpontja, egyben a Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézet központjának székhelye  - megjelent a 2022-ben útjára indított OEE Szaktudás Füzetek szakmai és ismeretterjesztő kiadványsorozat következő, sorozatban immár ötödik része, Geomatika az erdészetben címmel.

A 40 oldalas kiadvány betekintést nyújt a geomatika tudományágaiba. Rövid történeti áttekintés után bemutatja az aktuális műszereket, mérési és feldolgozási módszereket, azok erdészeti alkalmazásait.

A füzet egyben erősíti azt az álláspontot, hogy egy erdőmérnöknek mérnöki-műszaki-informatikai tudással is rendelkeznie kell a korszerű, hatékony és fenntartható erdőgazdálkodás érdekében.

A geomatika mint szintetizáló tudomány az elmúlt évtizedekben sikeresen integrálta a korábbi térképezési, földmérési, geoinformatikai, fotogrammetriai és távérzékelési tudományterületeket. Az elmúlt időszak informatikai, műszaki, méréstechnikai fejlesztései ezt a területet is nagymértékben megújították, és a fejlődés folytatódik.

A hagyományos geodézia olyan új műszerekkel egészült ki, amelyek lehetővé teszik a robotizált mérést, valós idejű, cm pontos helymeghatározást, kiváltva ezzel az időigényes alappontsűrítést és részletmérést.

A geoinformatika paradigmaváltás volt a térképezésben. Digitális térbeli adatbázisokból szabályok alapján többféle és interaktív térképet készíthetünk. A térképi megjelenítésen túl térbeli elemzések, összefüggésvizsgálatok is végezhetők.

Új perspektívát nyitott a dróntechnológia, melynek köszönhetően egy repüléssel akár több 10 hektárt felmérhetünk, és ortofotót, borított felszínmodellt állíthatunk elő. A drónok vadállománybecslésre is használhatók. Örömteli lenne, ha minden terepi szakember eszköztárában ott lenne ez az eszköz feldolgozó szoftverrel együtt.

Egyre inkább elérhetőbbé válnak a kézi lézerszkennerek. Ezek a könnyen kezelhető, nagy teljesítményű térbeli felmérő műszerek nagyban segíthetik az erdőleltározást. Korszerű algoritmusokkal a pontfelhőből az egyes fák átmérője, magassága, de törzsalakja és fafaja is kinyerhető.

A jelenlegi műholdas rendszerek akár 5 naponként adnak ingyenes, 10 méteres terepi felbontású, multispektrális információt erdőterületeinkről. Segítségükkel egész évben, vagy akár visszamenőleg is megfigyelhetők erdeink spektrális változásai, nyomon követhetők a használatok és a károsítások.

A geomatika a múltban és a jelenben is nélkülözhetetlen az erdőleltározás, erdőtérképezés területén. Technológiai újításai eddig nem látott részletességű térbeli információkat szolgáltatnak az erdőkről, segíthetik a térbeli modellalkotást, gondolkodást és döntéshozatalt.

A kiadvány az OEE Szaktudás Füzetek menüpontból, a szövegkapcsolóra kattintva tölthető le, pdf. formátumban.

(Nyomtatott formában az Erdészeti Lapok májusi lapszámának tematikus különszám mellékleteként jelenik meg.)

Forrás: Országos Erdészeti Egyesület

Szerző: Dr. Czimber Kornél kiadvány szerkesztő, Sorozatszerkesztő: dr. Csóka György

Fotók: OEE

Hírszerkesztő: Nagy László