Erdélyről és Székelyföldről mindenkinek a csodás természeti táj és a természet közeli életmód jut eszébe. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor az erdélyi társadalom is lépést tart a digitális fejlődéssel. Ez sok esetben a fiatal generáció teljes elszigetelődését idézi elő, főleg az erdei környezettől.
Az Anyaország kiemelkedő erdei iskola és ökológiai nevelés rendszert tudhat magáénak főleg állami támogatásokra támaszkodva. Sajnos Romániára ez egyáltalán nem jellemző, ami persze súlyos hiányt jelent főleg a diákok nevelése, a természet iránti tisztelet és ragaszkodás terén. A természet ismerete egyben az ahhoz való ragaszkodást is elhozza a felnőtté válás során.
Évtizedek óta figyeljük "irigykedve" az Anyaországban zajló erdei iskola programokat és pár éve mi is igyekszünk az Országos Erdészeti Egyesülettel közösen bekapcsolódni, elhozni mindezt Erdélybe is.
Habár Romániában nincs központi erdei iskola program, sem állami támogatású ökológiai nevelési programok ennek, ellenére az iránta való érdeklődés hatalmas. Továbbá az iskolákban bevezetett Zöld hét és Iskola másképp nagyon nagy igényt gerjesztett az alternatív természetismereti programok iránt. Erre egy nagyszerű válasz és lehetőség az erdőpedagógia.
2009-óta folyamatosan szervezünk erdei iskola témájú programokat, amelyek mindig kivételesen nagy sikernek örvendenek, első sorban a pedagógusok, de erdészek, vadászok és ifjúsági dolgozók körében is. Említésre méltó a 2022 és 2023-ban megszervezett erdőpedagógia képzésünk, amelyeken tízszeres túljelentkezéssel kellett megbirkózzunk.
A nagy érdeklődést és ezeket a számokat látva úgy határoztunk, hogy szélesebb körben is szeretnénk megadni a lehetőséget, pedagógusoknak, erdészeknek, vadászoknak és ifjúsági dolgozóknak, hogy megismerkedhessenek az erdőpedagógiával.
Az eltelt több mint 15 év alatt kiépítettünk egy erdei iskola hálózatot és feltérképeztük azokat az intézményeket és szakértőket, akik minőségi programokat tudnak adni minden érdeklődő számára.
A Szentegyházán, egy több napos progamsorozat keretében, november 16-án megrendezésre kerülő Konferencia célkitűzése, hogy ez a hálózat bemutatkozzon a romániai magyar pedagógusoknak is. Megteremtődjenek azok a kapcsolatok, amelyek segítik majd az oktatási rendszerben dolgozó pedagógusokat abban, hogy elérjenek az adott intézményekhez és szakértőkhöz. Meghívhassák őket az iskolákba, osztályaikba vagy épp szervezett kirándulásokkal keressék fel a létező erdei iskola létesítményeket.
Az eseménynek az is célja, hogy a pedagógusoknak ízelítőt a Kárpát-medencei erdei iskolák tevékenységéből és az erdőpedagógia lényegéről. Ugyanakkor egy olyan eseményt tervezünk, amely lehetőséget ad a kapcsolatok kialakítására, célunk az, hogy minden érdekelt iskolai közösség találjon magának egy erdei iskola partnert, valahol a Kárpát-medencében.
A szervezésben több szervezetet is összefogott.Szentegyháza Önkormányzata az esemény házigazdája, az Országos Erdészeti Egyesület az esemény szakmai partnere a Romániai Magyar Pedagógus Szövetség a kommunikációs partnerünk, de további erdélyi és fFelvidéki szervezetekkel is dolgozunk a konferencia, és aszemle minőségi programjáért.
Hisszük és valljuk, hogy a minőségi alternatív oktatási programok nemzetstratégiai kérdések, és azt is, hogy szülőföldünk természeti értékeinek ismerete megerősíti megmaradásunkat és a jövő generáció ragaszkodását ezeken a vidékeken.
Részletes információk a programról a rendezvény honlapján érhetőek el.
Forrás: OEE Erdélyi H. Cs.
Szerző: Kádár Tibor-Sándor/szervező - OEE Erdélyi Helyi Csoport/elnök
Fotók: Hargita Népe
Hírszerkesztő: Nagy László