
Országosan 47 helyszínen zajlott idén a Magyar Talajtani Társaság által útjára indított „Talaj a talpad alatt” figyelemfelkeltő kampánynap, amelyhez az Országos Erdészeti Egyesület újonnan alakult Termőhelyfeltárási Szakosztálya is bekapcsolódott négy helyszínnel.
A rendezvény fő célja, hogy felhívja a figyelmet egyik legfontosabb természeti erőforrásunk és nemzeti kincsünk, termőtalajaink állapotára és fontosságára, a talajdegradáció jelentette komplex problémákra. A programokon helyi szakemberek mutatták be a laikus érdeklődőknek a talajokat, ezek kialakulását, legfontosabb tulajdonságait és a talajok állapotát veszélyetető tényezőket, az erdei talajok ökoszisztéma szolgáltatásainak jelentősét. A szelvényleírások mellett – különösen az erdőkben – lehetőség volt kitérni a növényzet és az erdők hatására a talajok kialakulásában és azok megőrzésében.
A Szendehely-Katalinpuszta Kirándulóközpontnál megtartott bemutatón élmény- és tevékenységközpontú, terepi programot valósítottak meg, 40 fő áltatlános és középiskolai gyerek részvételével. A gyerekek könnyen vizsgálható és terepi kísérletben bemutatható tulajdonságokkal (pl. mésztartalom, pH, szemcseösszetétel, vízfelvevő-, és – tartó-, nehézfém megkötő képesség), valamint a talaj és az erdő összefüggéseivel ismerkedhettek meg.
A Pilisi Parkerdő Zrt. nyergesújfalui helyszínen egy örökerdő üzemmódban kezelt erdőrészletben a tipikus agyagbemosódásos barna erdőtalaj került bemutatásra. A talajszelvény leírása mellett a talajképző tényezőkről és a talaj vízmegtartó képességéről hallhattak az érdeklődők.
A Soproni Egyetem Botanikus Kertjében kiásott talajszelvény segítségével sikerült felhívni az érdeklődők figyelmét az antropogén hatások talajalakító szerepére. A valamikori réti talajt nagyban átalakította az építkezések során belekevert építési törmelék, a taposásból eredő tömörödés és a területen elvégzett vízrendezés.
A Bakonyerdő Zrt. nagygyimóti helyszínén egy korábban szántóként hasznosított terület került bemutatásra, ahol a jövőben erdőtelepítést tervez a társaság. A kampánynapra „tökéletes” helyszínnek bizonyult, mivel több talajdegradációs hatást is be lehetett mutatni a szelvényen, mint a szélerózió, vagy az eketalp/művelőtalp betegség. A terület jól szemléltette, milyen fontos szerepe van a megfelelő talajművelésnek; a takarónövények, mezővédő erdősávok, fásítások, erdőtelepítések alkalmazásának.
A szelvény leírásában aktívan részt vettek az OEE Soproni Hallgatói Helyi Csoportjának tagjai is, akik szakmai tanulmányútra érkeztek az erdőgazdasághoz.
Bízunk benne, hogy a jövő évben még több helyen mutathatjuk be erdeink talajait az érdeklődőknek.
Az eseményről a teljes terjedelmű cikk a májusi lapszámban olvasható majd az Erdészeti Lapokban.
Forrás: OEE Termőhelyfeltárási Szakosztály
Szerző: Szerzők és a programok megvalósítói: Bidló András, Tímár Gábor, Horváth Adrienn, Horváth Soma, Gergál-Gombási Mónika, Szabó Ádám, Váradi Csaba, Wittich Réka
Fotók: OEE Termőhelyfeltárási Szakosztály
Hírszerkesztő: Nagy László