A Szeniorok Tanácsának megalakulása, célja,
1990 – 2015 közötti tevékenysége
A Szeniorok Tanácsát a korszak változó igényei hívták létre. Az 1980-as évek végétől egyre több szervezeti egységnél foglalkoztak az erdők kezelését érintő változásokkal és a nyugdíjasok szociális kérdéseivel. Az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) elnökségében, 1982 második felében merült fel a nyugdíjas szeniorok ügye. Az Erdő 1983. szeptemberi számában Fila József, az OEE Szeniorok Tanácsának elnöke beszámol arról, hogy az Elnökség – Dr. Herpay Imre elnöklése és Dr. Király Pál főtitkársága idején – létrehozta a Szeniorok Tanácsát, ill. Budapesten a Szenior Bizottságot. A beszámolók alapján – azzal a céllal alapították, hogy a szakma egyesületi nyugdíjasai szervezetten kifejezésre juttathassák véleményüket, elsősorban a szociális kérdésekben, illetve a jogszabályi feltételek alakulásában, ezek mellett szervezhessék a nyugdíjasokra vonatkozó tájékoztatásokat, a közéleti kapcsolataikat, a közös klubélet és a szakma múltjának ápolását.
Az idősebb korosztály iránti tiszteletet példázó gazdag tevékenységi tervből érdemes idézni: „Szeretnénk nyugdíjasainkat a szakmai közéletbe érdemlegesen bekapcsolni, a szakemberek nemzedékei között a kölcsönös bizalmat, megbecsülést, harmonikus együttműködést elősegíteni, az idősebb szakemberek szakmai és emberi elszigetelődését megelőzni, feloldani. Törekszünk sokoldalúan fejleszteni a nyugdíjas és aktív szakemberek közös klubéletét. Programunkban szerepel szakmánk múltjának ápolása, a szakmai emlékhelyek feltárása, gondozása, nyilvántartása, a jelentősebb szakmai életművek, tevékenységek megörökítése, közismertté tétele, a szakmai memoárirodalom ösztönzése útján.”
Egy ideig a hivatkozott egységek párhuzamosan működtek, majd tevékenységük fokozatosan formálissá vált. E jelenség inspirálhatta 1988-ban Dr. Herpay Imrét az OEE elnökét, hogy felkérje Dr. Szász Tibort egy olyan javaslat elkészítésére, amely a korábbi Szeniorok Tanácsa és a Budapesti Szenior Bizottság átszervezésével a jövőben az OEE elnöksége alatt működő, szakmai tanácsadásra képes és az erdész-nyugdíjasainak az ügyeivel foglalkozó Szeniorok Tanácsaként működhet.
A kidolgozott és az elfogadott javaslat alapján végül, a Szeniorok Tanácsa (Tanács) 1989-től alakult szakosztályi jogállású egységgé, amelynek irányítását a két testület vezetőségi tagjai: Boros György tiszteleti elnök, Dr. Szász Tibor, Hibbey Albert társelnökök és Csobánci Erzsébet titkár.
A Tanács 1990-től korszerűsödő szervezeti kereteit, majd célkitűzéseit 1992-ben tovább fejlesztették. Az OEE választmányának 1994. március 25-én tartott ülésén elfogadott Alapszabály módosítása következtében az Tanácsot, az OEE szakosztály jogállású tanácsadó szerveként megerősítették.
A Szeniorok Tanácsának részletes története ide kattintva letölthető.